Anakonda

 

Popis 
 
Má olivovo, alebo žltohnedé sfarbené telo, s okrúhlymi tmavými, až čiernymi škvrnami. Od očí sa až ku kútikom papule tiahnu žltkasté, bielošedý, alebo červenkasté, čierno olemované prúžky. Jej mláďatá sú sfarbené veľmi pestro. Priemerne dorastá do dĺžky 5 metrov, však môže dorásť až do dĺžky okolo 10 metrov, podobne ako krajta mriežkovaná. Jej priemerná hmotnosť sa pohybuje okolo 250 kg, ale najvyšší doložená hmotnosť bola 300 kg. 
 Poddruhy 
 
V súčasnosti sú anakondy uznávané tri poddruhy: Eunectes murinus murinus, Eunectes murinus scytale a Eunectes murinus gigas. Poddruhu E. m. gigas sa hovorí Anakonda obrovská, najväčší jedinec tohto poddruhu vraj meral 11,25 metrov, ale najväčší potvrdený kus dosahoval "len" 8,45 metrov. 
 Stanovištia 
 
Anakonda veľká je snáď najviac zo všetkých hroznýšovitých spätá s vodou. Jej oči, vystúpené a položené navrch hlavy, sú toho dôkazom. Takmer nikdy sa nevzďaľuje ďaleko od vody. Dáva prednosť stojaté, alebo lenivo tečúcej vode, veľmi hojná je v záplavových oblastiach. V čase, keď močiare a rieky vysychajú, upadá do stavu akejsi strnulosti. Výborne pláva, vo vode vyvinie značnú rýchlosť a obrovskú silu. Na súši sa pohybuje pomaly. 
 Areál rozšírenia 
 
Obýva Amazonský dažďový prales. Je možné ju uvidieť v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, v Guyane a na Trinidade. 
 Potrava 
 
V potrave nie je vyberavá, v prírode loví kajmany, korytnačky a ryby, ale aj vtáky, kapybary a iné cicavce. V zajatí sa kŕmia cicavce a vtáky primeranej veľkosti. Anakondy sú schopné uloviť až sedmdesátikilové prasa. Väčšinou útočia z vody, ale sú známe aj prípady, keď svoju korisť napadla zo stromu. Svoju korisť trávi niekoľko týždňov zalezená v rôznych úkrytoch. 
 Chov v zajatí 
 
Pre chov anakondy je treba mať povolenie. Vzhľadom k jej veľkosti a časté útočnosti je nutné zachovávať potrebné bezpečnostné opatrenia. Ide o veľmi hryzavé hadmi s ostrými a dlhými zubami pre lovenie klzkých rýb. Kousnuti anakondou značne krváca a môže sa nepríjemne zapáliť. Je zrejmé, že patrí do terárií len najskúsenejším chovateľom. 
Pre anakondu veľkú zariaďujeme čo najväčšiu nádrž so silnou konárov a veľkým vyhrievaným bazénom, pretože tento had trávi väčšinu času vo vode. Teplotu 26 - 32 ° C udržujeme po celých 24 hodín. V teráriách sa pária od novembra do februára, samica býva gravidné asi 230 dní. Mláďatá sú dlhé od 35 do 70 cm a býva ich okolo 30. Anakondy sa dožívajú až 25 rokov. 
 Buiuna a obrie exempláre anakondy 
 
Hoci najväčšia úradne potvrdená dĺžka anakondy je 845 cm, prichádzajú správy o oveľa väčších exemplároch. Je možné, že práve gigantickí jedinci anakondy veľkej stojí za legendou amazonských Indiánov o buiuně, vodné netvorov sa svietiacima očami, pripomínajúce obrieho hada. Spomínaný 845 centimetrov dlhý jedinec bol zastrelený v roku 1960 v Brazílii. Bola to samica, ktorá vážila 227 kilogramov a obvod jej tela bol 111 centimetrov. Jej telo v najširšom mieste meralo 35 centimetrov. 
Oficiálna vojenské hlásenie dôstojníkov brazílskej pohraničné jednotky z roku 1954 popisuje zápas s obrovskou anakondou, ktorá mala počas výcviku napadnúť jedného z vojakov. Ohromný plaz bol vojakmi rozstrieľané a neskoršie meranie ukázalo dĺžku bez pár centimetrov 40 m! Veliaci dôstojník nechal, zrejme pre zvýšenie hodnovernosti, podpísať správu celú čatou. 
Americký cestovateľ Algot Lange tvrdil, že zastrelil anakondu dlhšiu než 25 metrov. Nejvěrohodnějším tvrdením o gigantické anakondy je správa anglického cestovateľa Percyho Fawcetta, ktorý veľmi farbisto popísal zastrelenie jedinca dlhého 18,6 metra. 
Newyorská zoologická spoločnosť vypísala vysokú odmenu za exemplár dlhšia 10 metrov. Aj napriek množstvu hlásení o oveľa väčších jedincoch odmena na svojho adresáta stále čaká, pretože žiadny z týchto exemplárov nebol vierohodne doložený.